INSTRUKCJA BHP
Posługując się aparaturą, przed jej uruchomieniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi, aby nie uszkodzić sprzętu, a także ze względu na bezpieczeństwo, gdyż większość urządzeń zasilanych jest prądem zmiennym
z sieci 220 V pod wysokim napięciem. Podczas pobierania krwi z żyły lub palca wymagane jest przestrzeganie wszelkich zasad higieny i aseptyki, jakie obowiązują w placówkach służby zdrowia.
W czasie ćwiczeń obowiązuje dyscyplina w zakresie zachowania i postępowania, zgodnie z regulaminem zajęć podanym przez Katedrę Fizjologii. Student musi się z nim zapoznać i bezwzględnie do niego dostosować.
ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PODCZAS DOŚWIADCZEŃ FIZJOLOGICZNYCH
1. Przed rozpoczęciem zajęć sprawdzić, czy sprzęt i przedmioty znajdujące się na stole odpowiadają opisowi zestawu potrzebnego do wykonania ćwiczenia zgodnie z tematem zajęć. W razie braków, należy zgłosić je asystentowi.
2. Przeczytać dokładnie instrukcję obsługi aparatu i posługując się skryptem ustalić kolejność przewidywanych czynności.
3. Przygotować sprzęt i przybory do wykonania doświadczenia, a następnie pobrać materiał biologiczny.
4. Wyniki zanotować w zeszycie. Zapisywać tylko to, co faktycznie eksperymentator stwierdza, a nie to, co powinno być na podstawie danych ze skryptu.
5. Po zakończeniu doświadczenia zestaw należy zdemontować, a stanowisko zostawić w należytym porządku.
W CZASIE ZAJĘĆ W PRACOWNI FIZJOLOGICZNEJ EWENTUALNE NARAŻENIE DOTYCZY
1. Szkodliwości chemicznych:
a) kwasy organiczne i nieorganiczne
b) zasady nieorganiczne
2. Szkodliwości fizycznych:
a) wysoka temperatura
b) prąd elektryczny
c) urazy mechaniczne
3. Szkodliwości biologicznych:
a) bakterie
b) wirusy
SZKODLIWOŚCI CHEMICZNE
Kwasy
Sposoby uniknięcia zagrożenia
W trakcie pracy z kwasami należy bezwzględnie używać fartucha ochronnego. Przelewając kwas do zlewek, należy je oznaczyć jego nazwą lub chemicznym wzorem, żeby uniknąć pomyłek. Nie wolno badać smakiem ani dotykiem żadnych kwasów, ani ich roztworów.
Zasady pierwszej pomocy
W razie oparzenia lub oblania kwasem miejsce oparzone należy spłukać wodą, a następnie przetrzeć roztworem dwuwęglanu sodu. Nałożyć jałowy opatrunek.
Zasady
Sposoby uniknięcia zagrożenia – jak wyżej
Zasady pierwszej pomocy
W wypadku oparzenia lub oblania się ługiem miejsca te trzeba dokładnie spłukać wodą, przemyć słabym kwasem octowym i nałożyć jałowy opatrunek. W razie przypadkowego wypicia ługu należy natychmiast wypić około 1 litra wody z octem stołowym w stosunku 1 część octu na 3 części wody.
SZKODLIWOŚCI FIZYCZNE
Wysoka temperatura
Sposoby uniknięcia zagrożenia
Roztwory wodne ogrzane w płomieniu palnika gazowego ulegają przegrzaniu i gwałtownemu wyrzuceniu
z probówki, co może spowodować oparzenia. Wylot probówki w trakcie ogrzewania nie powinien być skierowany w stronę sąsiada, ani też w stronę osoby wykonującej doświadczenie.
Zasady pierwszej pomocy
Miejsce oparzenia należy obficie zalać 95% alkoholem etylowym, a następnie nałożyć jałowy opatrunek z gazy, nasączony 95% alkoholem etylowym.
Prąd elektryczny
Sposoby uniknięcia zagrożenia
Nie wolno używać przewodów z uszkodzoną izolacją lub wtyczką. Nie wolno zdejmować pokryw gniazdek sieci elektrycznej.
Zasady pierwszej pomocy
Należy przerwać dopływ prądu przez wyjęcie wtyczki przewodu z gniazdka. W wypadku zatrzymania oddechu u porażonego należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie metodą usta- -usta. Przy równoczesnym ustaniu czynności serca trzeba zastosować masaż zewnętrzny serca.
Urazy mechaniczne
Sposoby uniknięcia zagrożenia
Źródłem urazów mechanicznych może być nieostrożne używanie ostrych narzędzi lub niewłaściwa obsługa wszelkiego rodzaju przyrządów i aparatów. Urazów mechanicznych można uniknąć przez ścisłe przestrzeganie instrukcji do ćwiczeń oraz właściwe przygotowanie i organizację miejsca pracy.
Zasady pierwszej pomocy
Pierwsza pomoc w zranieniach polega na oczyszczeniu rany i jej okolicy 70% alkoholem etylowym i założeniu jałowego opatrunku. Jeżeli zranieniu towarzyszy obfity krwotok, należy w zależności od jego rodzaju założyć opatrunek uciskowy.
SZKODLIWOŚCI BIOLOGICZNE
Sposoby uniknięcia zagrożenia
Źródłem zagrożenia są wirusy, bakterie i pasożyty. Podstawową czynnością chroniącą przed zakażeniem jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny osobistej. Szczególnie ostrożnie należy postępować podczas pobierana krwi ludzkiej do badań. Należy używać igieł i strzykawek jednorazowych. Po zakończeniu ćwiczeń ręce należy dokładnie umyć mydłem, a następnie przetrzeć roztworem odkażającym.
Zasady pierwszej pomocy
W razie skaleczenia niesterylnym narzędziem należy przemyć ranę 70% alkoholem etylowym i założyć opatrunek.
NALEŻY STOSOWAĆ SIĘ DO NASTĘPUJĄCYCH ZALECEŃ
1. Wszystkie ćwiczenia praktyczne należy wykonywać dokładnie według wskazówek zawartych w skrypcie lub załączonej instrukcji obsługi aparatu i sprzętu.
2. W pracowni obowiązuje noszenie białego fartucha ochronnego.
3. W czasie ćwiczeń należy ograniczyć i ściszyć rozmowy, a taborety przesuwać delikatnie, aby uniknąć zbędnego hałasu rozpraszającego uwagę.
4. Na stole laboratoryjnym trzeba utrzymywać porządek, usuwając z niego przedmioty niepotrzebne do wykonania ćwiczenia.
5. W czasie przerwy zaleca się opuszczenie sali ćwiczeń i otwarcie okna.
6. Po zakończeniu ćwiczeń należy przed wyjściem z pracowni sprawdzić, czy zamknięte są kurki gazowe i krany z wodą.
7. W czasie ćwiczeń w laboratorium nie wolno spożywać posiłków ani palić tytoniu.
8. Każdy wypadek natychmiast zgłosić asystentowi prowadzącemu ćwiczenia.
9. Po wykonaniu ćwiczenia należy dokładnie umyć ręce.